• + 48 616 661 059
  • kontakt@dziecislonca.org
  • ul. św. Marcin 29/8 61-806 Poznań

O nas

O co nam chodzi

Dzięki wsparciu Stowarzyszenia dzieci w Kamerunie nie muszą zbyt szybko stawać się dorosłymi, mogą mieć prawdziwe dzieciństwo. Mają czas, żeby się uczyć, marzyć, bawić, odkrywać i rozwijać swoje talenty. Wierzymy, że dzięki temu mają szansę być szczęśliwymi ludźmi, odpowiedzialnymi dorosłymi, wrażliwymi obywatelami, świadomie kształtującymi nie tylko swoje życie, ale i społeczność, w której żyją w Yaounde i Berotua.

W tym celu fundujemy stypendia edukacyjne i socjalne, wspieramy finansowo najuboższych uczniów, oferujemy lekcje dodatkowe dla tych, którzy mają trudności w nauce, organizujemy też zajęcia pozalekcyjne np. warsztaty plastyczne, zajęcia sportowe czy lekcje języków dla mieszkańców naszego domu. Najlepszym uczniom umożliwiamy kontynuowanie nauki na studiach – w Kamerunie lub w Polsce. W tym momencie z takiej pomocy korzystają Jacky Assoungat, która kończy studia położnicze w Kaliszu, i Sonia Anzong, która na razie uczy się jezyka polskiego, aby móc podjąć studia.

Dbamy o to, by pomoc trafiała do tych, którzy naprawdę jej potrzebują. Wspieramy na miejscu ok. 230 dzieci, ok. 200 mieszka z rodzinami, a dzięki wsparciu może chodzić do szkoły, zamiast od najmłodszych lat pracować. Z kolei 30 dzieci mieszka na stałe w domu Foyer St. Dominique w Yaounde, obok edukacji mając tam zapewniony dach nad głową, ciepłe posiłki, opiekę medyczną i bezpieczeństwo oraz rodzinną atmosferę.

Dom dla dzieci

Nasz ośrodek, Foyer St. Dominique, to dwa domy dla dzieci, zlokalizowane w Yaounde, stolicy Kamerunu. Do pierwszego wprowadziliśmy się w 2011 r. (wcześniej wynajmowaliśmy pomieszczenia na naszą działalność). Drugi zaś powstał niedawno, w 2013 r., i czeka na wyposażenie pokoi, aby dzieciaki mogły w nim zamieszkać w odpowiednich warunkach. Oba domy wybudowane są wg tego samego planu i posiadają po 11 pokoi, a w każdym może zamieszkać 3 dzieci.

Nasz Dom Dziecka ma dostęp do energii elektrycznej, bieżącej wody i kanalizacji, co stanowi bardzo wysoki standard, jak na kameruńskie warunki. Teren, na którym znajdują się domy, jest ogrodzony, dzięki czemu domownicy mogą czuć się bezpiecznie. Codzienne sprawne funkcjonowanie Foyer wspomagają Marianne i Achille, kucharka Jeanne, powszechnie nazywana przez nas Jaśką, a od niedawna także Adèle - nauczycielka, która przychodzi po południu pomagać w nauce tym dzieciom, które mają z czymś kłopot.

W domu obecnie mieszka ok. 30 dzieci. Około, ponieważ sytuacja w domu jest dynamiczna: jeśli warunki materialne rodziny poprawiają się, dziecko mieszkające w naszym domu, wraca do swoich bliskich, jednak częściej zdarza się, że w kryzysowej sytuacji to my musimy przyjąć kolejne dziecko, nawet jeśli dom już pęka w szwach. Po prostu nawet najskromniejsze warunki w Foyer będą dla niego i tak lepsze od tego, co może mu zapewnić rodzina.