Dokonaj wpłaty kartą bankowa lub przelewem
Masz pytanie?
Skontaktuj sie z nami.

kontakt@dziecislonca.org 

+ 237 696615551,

whatsapp 00237696615551

ul. św. Marcin 29/8, 61-806 Poznań, Polska

© 2019, strona stworzona przez Anna Marchlewska

O nas

Jesteśmy grupą osób, które pomagają dzieciom z Kamerunu.

Dlaczego akurat z Kamerunu? 


To jeden z wielu krajów, gdzie szczególnie trudno być dzieckiem. Trudno przeżyć, a co dopiero zdobyć wykształcenie. Jeśli w dodatku pochodzi się z biednej rodziny, a do tego jest się dziewczynką, bądź jeszcze gorzej - niepełnosprawnym, czy  dziewczynką z niepełnosprawnością, to los pisze wyłącznie czarne scenariusze.
Dla takich właśnie dzieci powstało nasze stowarzyszenie. Bo tylko pomoc z zewnątrz może odmienić  ich życie. 

 

Pomysłodawczynią i założycielką jest prawniczka, która “ze swego zawodu uczyniła narzędzie do pomagania”.  Dzięki jej praktycznej wiedzy,  doświadczeniu i zaangażowaniu  jesteśmy bardziej skuteczni.  
Wszystko zaczęło się od odruchu serca Ojca Dariusza, Dominikanina. Pod swój dach, a dokładniej pod dach kościoła przygarnął około 14 dzieci. Wcześniej były pozostawione same sobie, praktycznie na ulicy (najmłodsze miało 3 lata). Zapewnił im opiekę, jedzenie, naukę, płacił za lekarza.


Dziesięć  lat temu nasze ścieżki się splotły, jak się okazało na dłużej.  Teraz wspólnie prostujemy niełatwe drogi  afrykańskich dzieci. Sporo już nam się udało , ale z całą pewnością więcej jeszcze przed nami. 

 

Napisali o nas :

Zwierciadło (2014)  i  Gość Niedzielny (2017)

 

Kamerun to jeden z wielu krajów, gdzie szczególnie trudno być dzieckiem. Trudno przeżyć, a co dopiero zdobyć wykształcenie.

Co już zrobiliśmy

Zbudowaliśmy ośrodek  Foyer St. Dominique. To dwa domy dla dzieci w Yaounde, stolicy Kamerunu. Do pierwszego wprowadziliśmy się w 2011 r., drugi powstał w 2013 roku. Oba domy znajdują się na ogrodzonym terenie. Posiadają po 11 pokoi 3 osobowych. 
Nasz Dom Dziecka ma dostęp do energii elektrycznej, bieżącej wody i kanalizacji, co w Kamerunie stanowi wysoki standard. Sprawne funkcjonowanie Foyer  to przede wszystkim zasługa  o. Darka. Wspomagają go Marianne i Achille oraz kucharka Jeanne, powszechnie nazywana przez nas Jaśką, a także Adèle – nauczycielka pomagająca  w nauce tym dzieciom, które tego potrzebują.

 

Dom dziecka

W domu obecnie mieszka ok. 30 dzieci. Około, ponieważ sytuacja jest dynamiczna: jeśli warunki materialne rodziny poprawiają się, dziecko wraca do swoich bliskich, jednak częściej zdarza się, 
że przyjmujemy kolejne dziecko, nawet jeśli dom pęka w szwach. Najskromniejsze warunki 
w Foyer i tak są lepsze od tego, co może mu zapewnić rodzina (jeśli ją w ogóle ma).

 

Jak możesz pomóc dzieciom w Foyer St. Dominique?